Zkušenosti s telefonem Motorola V360 – práce s telefonem, posílání SMS, propojení s PC, MP3 přehrávač

Autor: Pavel Mašek <dopisy(zavinac)mojemotorola.cz>, Téma: V360, Vydáno dne: 10. 12. 2005

V našich dvou minulých dílech jsme se zaměřili na natáčení videí a na kvalitu pořízených fotografií, navíc jste se mohli ještě podívat na hořící lokomotivu. Náš poslední díl se zkušenostmi s tímto telefonem se zaměří na především na samotnou práci s telefonem, na přehrávání MP3 a propojení s PC, atd.

Motorola V360Jak se ovládá

Telefon Motorola V360 má povedenou klávesnici a ovládání tak nečiní žádné potíže. Tlačítka jsou dostatečně velká a dobře se mačkají. Podsvícení klávesnice je v modré barvě a je dostatečné, ačkoliv ne zcela rovnoměrné. Avšak nikdy se vám nemůže stát, že byste nemohli najít nějaké tlačítko.

Motorola V360Na levém boku telefonu najdete klasická tlačítka pro změnu hlasitosti a multifunkční tlačítko. Zcela dole pak na boku najdete výstup na HF stereo sadu. Pakliže chcete využít stereo poslech přes sluchátka, zakupte si originální, nebo kompatibilní HF sadu, protože s klasickými stereo sluchátky s odpovídajícím konektorem to prostě nepůjde a pokud ano, tak budete muset malinko povytáhnout konektor sluchátek ze zdířky. Je to tím, že konektor má o jeden článek více.

Na pravé straně telefonu najdete nahoře velké tlačítko pro hlasové vytáčení a pod ním klasický mini-usb konektor. Jedná se o klasický konektor a pro propojení s počítačem vám bude stačit standardní mini-usb kabel například od digitálního fotoaparátu, nebo MP3 přehrávače. Dejte si jen pozor, někteří výrobci si ojediněle zapojení jednotlivých vývodů dělají po svém a ačkoliv takovýto kabel vypadá jako standardní mini-usb kabel, nemusí tak tomu díky přepojeným vodičům být a s takovýmto kabelem se vám pochopitelně propojit telefon s PC nepodaří. Bližší informace o propojení telefonu s PC najdete v některém z dalších odstavců. Přes tento konektor se také telefon nabíjí, a už z PC, nebo přímo z dodávané nabíječky.

Přední spodní část telefonu neukrývá vůbec nic, žádná zdířka, ani místo na připojení konektoru zde není. Motorla V360Spodní kryt baterie se vysouvá neobvykle nahoru, což je u telefonů Motorola jev celkem nevídaný, nicméně není to nijak na závadu. Po sundání spodního krytu se vám nahoře objeví úzká štěrbinka, která je určená na paměové karty TransFlash, alias MicroSD. Telefon v současné době podporuje maximálně 512 MB této paměti, ostatně větší paměové karty tohoto typu nejsou dosud na veřejném trhu. Paměovou kartu lze vyndat a vložit kdykoliv i bez odejmutí baterie z telefonu, nicméně pro začátečníky to není zrovna nejjednodušší operace.

Motorola V360Přední strana telefonu v zavřeném stavu ukrývá pak ukrývá monochromatický vnější displej, který informuje o základním stavu telefonu a v režimu „nicnedělání“ zobrazuje aktuální čas a datum. Při příchodu nové SMS zprávy lze i přes vnější displej „textovku“ relativně pohodlně přečíst. Vnější displej samozřejmě informuje také o síle signálu, stavu baterie a o dostupnosti EDGE datových přenosů, které se označují písmenkem „E“.

Kvalita kloubu

Kvalita mechanického zpracování víceméně odpovídá, možná i lehce převyšuje běžný standard u telefonů této kategorie. Kloub zpočátku vypadá a chová se robustně, nicméně dá se očekávat, že po několika týdnech, nebo spíše měsících se dočkáte mírného vrzání, pojem mírné vrzání je zde na místě, protože kloub je jinak kvalitní. S mírným vrzáním jsem už ke konci testování setkal, ale v úvahu je také nutné vzít fakt, že jsem nebyl první, kdo měl telefon na testování. Ostatně, vzhledem k tomu, že telefon je celý z plastu, je jisté, že k určitému vrzání bude časem docházet, ale během testů se telefon choval "slušně".

Kvalita krytů

Veškeré kryty u nás prodávané verze jsou pochopitelně stříbrné. Modrá varianta se v naší oficiální distribuci neprodává. Všechny kryty jsou z plastu a zvl᚝ spodní kryt u baterie příjemně překvapil svou lepší nevrzavostí, než jak tomu bylo u minulých modelů z podobné cenové kategorie. Kryt u baterie se víceméně téměř neprohýbá, což je plus. Na druhou stranu s dobou používání se odpor při sundávání krytu baterie neustále zmenšuje a po několika týdnech používání se vám nejspíše jednou za čas stane, že si neúmyslně sundáte zadní kryt, protože to jde velmi snadno. Výtku bych směřoval ale jinam, na předním krytu těsně u horního kloubu se vám po okrajích za nějaký čas objeví celkem dva malé body, kde se sedře stříbrná barvy krytu a to se projeví malými černými puntíky o průměru zhruba 1,5mm. Důvod je jednoduchý, při otevřeném telefonu se na sebe na oněch okrajích tlačí dvě plastové plochy, kde se právě po nějakém čase objeví ony „upky“. Uprostřed se nic neobjeví, protože dvě plastové plochy zde odděluje jemná guma, která však na samých okrajích chybí, tudíž „upky“ se tvoří opravdu jen na samém okraji předního krytu.

Menu telefonu

Menu telefonu je uspořádáno jako u ostatních dnes prodávaných telefonů Motorola. Buï klasická matice, nebo výpis jednotlivých položek, záleží jen na vás a na tom, jak moc si se stavbou menu pohrajete, případně jak si nadefinujete zkratky pro nejčastěji používané funkce. Pohyb v menu telefonu je dostatečně svižný, bez nějakých znatelných zpomalení. Výjimkou je telefonní seznam, protože když v něm máte již několik set záznamů, rychlost reakcí telefonu při jeho prohledávání je opravdu nedostatečná. Naštěstí tento jev minimalizuje fakt, že Motorola V360 umí vyhledávat v telefonním seznamu podle více písmen.

Budík, diář

V telefonu je přítomen klasický jednoduchý Motorolí budík. Příjemnou zprávou je, že telefon budí i ve vypnutém stavu. Zajímavá funkce je ta, že když během pípání telefon otevřete a ihned zavřete, budík na několik minut ztichne a ozve se znovu až po chvíli. Příjemná upomínka, která vám teoreticky nedovolí zaspat, ale zároveò si pípání budíku můžete velmi jednoduše na chvíli odložit, pakliže se vám ještě nechce vstávat.

V telefonu je rovněž přítomný klasický a notoricky známý jednoduchý diář od Motoroly. V této oblasti zde není žádná novinka. Nechybí zde ani stará dobrá kalkulačka.

JAVA aplikace

V testovaném telefonu se nacházely celkem 4 JAVA aplikace. První z nich je hra CRAZY, která připomíná legendární hru Scorch anebo také WORMS. Hlavními postavami jsou krtci, kteří se musejí nejdříve prostřílet ze svých děr a pak zlikvidovat nepřátelské krtky. Hra je to zábavná a lze ji hrát i v multiplayeru přes Bluetooth. Druhá hra se jmenuje REBELS, která až příliš připomíná stařičkou hru RAPTOR, která spatřila světlo světa v roce 1994 a je to taková vesmírná střílečka na odreagování. Předposlední aplikací je SAFE, což je program na uchování různých hesel.

Java MP3 přehrávač

Poslední a pravděpodobně asi nejpoužívanější aplikací pro všechny je přehrávač MP3. Nabízí základní funkce pro přehrávání a je podobný tomu přehrávači, který byl použit u modelu Motorola E398. V aplikaci si lze tvořit playlisty, třídit si skladby do alb, nebo podle žánrů, atd. Tento Javový přehrávač nelze použít tehdy, pokud chcete mít hudbu puštěnou na pozadí a s mobilem zároveò normálně pracovat. Pokud si v tomto přehrávači pustíte písničky a zavřete telefon, nic se nestane, přehrávání probíhá i tehdy, pokud je telefon v zavřeném stavu. Toto platí vždy.

Hudba na pozadí – kompletní návod

Pokud chcete dosáhnout toho, že vám hraje hudba na pozadí a vy si mezitím napíšete např., SMSku, musíte použít vestavěný přehrávač zvuků, který se sice ovládá těžkopádněji, ale stačí. A jak vytvořit playlist pro přehrávání hudby na pozadí?

1) Přes menu se dostaneme do položky Multimédia, kde vybereme položku Zvuky.
2) Stiskneme tlačítko pro vstup do menu.
3) Vybereme položku Nové.
4) Vybereme seznam stop.
5) U položky Jméno si povinně vymyslíme název playlistu a pak vybereme položku Audio soubory.
6) Nyní se vám objeví kompletní seznam zvuků a písniček, které máte v telefonu a na paměové kartě. Pomocí prostředního potvrzovacího tlačítka vyberete soubory, které chcete do playlistu zařadit. Po výběru zvolíme volbu „Hotovo“. Dáme opět volbu „Hotovo“.
7) Nyní by se měl objevit kompletní seznam zvuků v telefonu, ale zcela nahoře by se měl objevit námi vytvořený playlist.
8) Vybereme „Přehrát“. Měla by začít hrát hudba.
9) Stiskneme tlačítko pro vstup do menu, zároveò by měla dočasně přestat hrát hudba.
10) Vybereme položku nastavení zvuku.
11) Nastavíme si volby „Automatické opakování“ a „Náhodný výběr“ podle momentálního rozpoložení a závěrem dáme tlačítko „Zpět“.
12) Opět by mělo začít přehrávání písniček. Vybereme položku „Skrýt“.
13) Hotovo.
Nyní můžete s telefonem pracovat téměř jak chcete a hudba se mezitím přehrává na pozadí.

Práce s telefonem během přehrávání písniček je o něco pomalejší, ale zdá se, že jsou reakce telefonu rychlejší, než tomu bývalo u modelu Motorola E398, o kterém jsme také psali. Během přehrávání písniček nedoporučujeme přejít do režimu focení, nebo natáčení videí, tehdy dojde k ukončení přehrávání písniček na pozadí. Pravděpodobně je to tím, že tyto funkce jsou tak náročné na telefon, že u toho už zároveò nedokáže přehrávat hudbu, což se zdá být lehce pochopitelné. Ideální datový tok písniček by se měl pohybovat do 128kbps, avšak běžně postačí datový tok 64kbps.

Motorola V360Propojení s PC

K propojení PC a mobilu vám bude stačit mini-USB kabel a synchronizační SW Mobile PhoneTools, který si musíte od Motoroly koupit dodatečně. Program nabízí řadu funkcí, o kterých jsme už několikrát psali. Samozřejmostí je i synchronizace dat mezi PC a telefonem. Pro připojení telefonu k PC můžete zvolit onen zmíněný kabel, přičemž přenosová rychlost se pohybuje kolem 30-40 KB/s, což je oproti modelu E398 opravdu výrazná změna k lepšímu, nebo Bluetooth. U Bluetooth záměrně neuvádíme přesné přenosové rychlosti, protože se mohou velice lišit.

Nejrychlejším způsobem, jak nahrát na dodatečně dokoupenou paměovou kartu TransFlash písničky, je použití SD adaptéru (redukce) a pak tuto redukci s TransFlash kartou vložit do nějaké běžné čtečky paměových karet a nahrávat tak data přímo. Telefon Motorola V360 můžete také používat jako USB zařízení MASS STORAGE, ale jen tehdy, pokud je v telefonu paměová karta a toto nastavení je v telefonu zapnuté v položce „Připojení“ – „Nastavení připojení USB“ – „Výchozí připojení“ – Paměová karta.

Pokud chcete používat telefon s PC, bez ovladačů, nebo bez placeného SW Mobile PhoneTools od Motoroly máte bohužel smůlu. Motorola žádné demoverze tohoto produktu přímo nenabízí, jen k některým modelům je dává do krabice, což není případ Motoroly V360. Ta v krabici nemá ani ono CD, ani paměovou kartu, ani sluchátka, ani standardní mini-USB kabel.

Shrnutí

Telefon Motorola V360 je ze střední třídy a tomu odpovídá cena kolem 5.500 Kč. Svým provedením připomíná spíše telefony SAMSUNG, ale zdání klame. Uvnitř telefonu najdete Bluetooth, možnost připojení přes kabel, MP3 přehrávač, fotoaparát o rozlišení 640x480 bodů, e-mailového klienta, nechybí podpora paměových karet TransFlash, atd... A to vše za cenu 5.500 Kč. řadu věcí si budete muset případně dokoupit, ale i tak, má telefon Motorola V360 co nabídnout a ačkoliv vzhledově nepůsobí zrovna nejnověji, zdání klame a má v této cenové kategorii co nabídnout. Náročné uživatele potěší synchronizace dat mezi PC a mobilem a další možnosti, pokud si dokoupí zmiòovaný SW Mobile PhoneTools od Motoroly, jehož cena je kolem 600-700 Kč (samotný program).

Plusy:

poměr cena/výkon
stabilita SW
výrazné zlepšení kvality fotoaparátu
rychlejší kopírování dat
kvalitní displej
univerzální podpora Bluetooth
kvalita přehrávaných MP3 písniček
výdrž na jedno nabití
dobíjení přes mini-USB

Mínusy:

pomalé reakce telefonu při pohybování se v telefonním seznamu
časem odřená barva na okrajích u kloubu (viz. začátek zkušeností)
telefon vypadá jako starší model od Samsungu
při pohybu v menu telefon nenápadně lupe (tiché praskání z reproduktoru, jako model E398), není závada
uvolnění krytu u baterie
problematická manipulace s paměovou kartou

Ukázky při práci se synchronizačním SW Mobile PhoneTools

Motorola V360
Přesouvání MP3, videí a obrázků mezi mobilním telefonem a PC.

Motorola V360
Nastavování připojení na Internet skrze mobilní telefon.

Motorola V360
Jeden ze způsobů synchronizace kontaktů v mobilním telefonu a PC.

Motorola V360
Nastavení synchronizace pomocí průvodce.

Motorola V360
Nastavení synchronizace pomocí průvodce.

Motorola V360
Posílání SMS přes mobilní telefon. Právě probíhá načítání telefonního seznamu z telefonu.

Motorola V360
Zálohování dat z telefonu a synchronizační průvodce.

Motorola V360
Úprava obrázků a videí pro použití na mobilním telefonu.

Motorola V360
Informace o verzi SW Mobile PhoneTools a telefonu Motorola V360.

Motorola V360
Motorola V360 se při vhodném nastavení identifikuje jako výměnný disk. Nicméně pro tuto funkci musíte mít v telefonu vloženou paměovou kartu TransFlash (alias MicroSD).

Užitečné odkazy

Co je Mobile Phone Tools

Připojení na Internet skrze Mobile PhoneTools a mobilního telefonu